Dan škole, 02.03.2017.

Osnovna škola „Aranj Janoš” proslavila je Dan škole i 200 godina od rođenja pisca. Ovu ustanovu pohađa 315 učenika, u kojoj nastava teče isključivo na mađarskom jeziku.

Učenici škole pripremili su prigodni program povodom proslave. Na svečanosti, čule su se pesme Janoša Aranja.

Violeta Erdelji, učenica: „ Kroz kulturni program, predstavili smo život Janoša Aranja. Na svečanosti su učestvovali učenici nižih u viših razreda.”

Loreta Mađari, učenica: „Pre nekoliko nedelja, nastavnica nas je zamolila da ostanemo posle nastave i podelila je tekstove koje je trebalo da naučimo. Ja sam bila voditeljka programa. Na časovima mađarskog jezika smo vežbali čitanje tekstova, a ostajali smo i posle njih, zbog proba.”

Ova ustanova ime pisca nosi od školske 2015/2016. Atila Vajda, direktor Osnovne škole „Aranj Janoš” Trešnjevac: „Kako vreme prolazi, tako i imena ratnih heroja zastarevaju, te je priličilo da izaberemo ime Janoša Aranja, s obzirom da smo mađarska škola.”

200-godišnjicu rođenja pisca Mađarska naučna akademija i parlament proglasili su spomen-godinom Janoša Aranja. Jene Hajnal, predsednik, Nacionalni savet Mađara: „Ovde, u Osnovnoj školi »Aranj Janoš« zaista osećamo kako jedna školska proslava postaje deo ovog značajnog dešavanja u celom Karpatskom basenu. Jako sam zahvalan školi, što smo ovde održali svečano otvaranje proslave u Vojvodini.”

Na svečanosti je prisustvovao i Radovan Rus, mađarski konzul u Subotici i Robert Fejstamer, predsednik Opštine Kanjiža.

Robert Fejstamer, predsednik Opštine Kanjiža: „Naš glavni cilj je da, u skladu sa finansijskim mogućnostima i kroz konkurse, unapredimo i doprinesemo ovim ustanovama, u skladu sa njihovim potrebama.”

Dan škole smo proslavili i u Totovom Selu

Spomen-godina, cveće, venci… Janoš Aranj je sa velikim iznenađenjem primao svako javno priznanje, i nije voleo velike svečanosti. Voleo je tišinu, svoj mir, svoje rodno selo, svoje najmilije, Petefija i slobodu.

Pisac, po kome je naša škola dobila ime, rođen je pre tačno 200 godina, 2. marta. Povodom toga, obeležili smo ovaj značajni dan u školskoj zgradi, u Totovom Selu. Recitovana je balada „Walesi bárdok” , čuli smo kompoziciju Betovena „Echolis” i mnogo recitacija.

Opširnije