15. mart – Dan borbe za slobodu, Totovo Selo

U sredu, dana 15. marta, pripremali smo se za proslavu revolucije i borbe za slobodu, koja se odvila 1848. godine. Nakon otpevane himne, slušali smo kratak izveštaj o poreklu kokarde, a zatim su na scenu stupili učenici sedmog razreda, recitujući prigodne pesme. Pročitali su članak Janoša Aranja, koji je napisan u tom periodu i u kojem piše sledeće:

„Jedna lepa proslava slobode u Pešti i jedan letigiman skup u Bratislavi, mada nam neprijatelji prigovaraju što smo se mi, Mađari, digli na ustanak. Ovo je dan koji je zaista proslava borbe za slobodu, ali je nakon toga sledila surova istina. Mađari su krenuli u borbu, a krv hiljade nevinih ljudi je prolivena.“

Posle toga je hor otpevao mađarsku narodnu pesmu „Indulj el egy úton“. Učenici petog razreda su izveli predstavu „A földesúr és az ördög“, koju je obradio Elek Benedek.